Trajna formacija stručnih službi katoličkih škola održana u Zagrebu na temu „Roditelji – suradnici škole“

U organizaciji Nacionalnog ureda Hrvatske biskupske konferencije za katoličke škole održana je 8. studenoga 2024. na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu redoviti godišnji program trajne formacije stručnih službi katoličkih škola u Republici Hrvatskoj na temu ”Roditelji – suradnici škole”. Na skupu sudjelovali su i predstavnici Katoličke osnovne škole u Novskoj: ravnatelj Krunoslav Juraković, pedagoginja Marina Dautović i vjeroučiteljica Katarina Podkulabović. Skup je započeo molitvom Trećeg časa, a potom su se ravnateljima, duhovnicima, vjeroučiteljima, psiholozima, pedagozima i knjižničarima u pozdravnom govoru obratili rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta dr. Željko Tanjić, zatim viša savjetnica u Agenciji za odgoj i obrazovanje dr. Gordana Barudžija te predstojnik Nacionalnog ureda za katoličke škole pri HBK Ivica Žuljević.
Potom je uslijedilo izlaganje dr. sc. Snježane Mališa, profesorice na Odjelu za komunikologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta na temu ”Uloga i odnos roditelja i škole”. Svoje predavanje započela je prikazom značajki odnosa škole i roditelja i važnosti toga odnosa, da bi zatim primjerima objasnila razlike između kompetentnih i nekompetentnih roditelja u odgoju djece te istaknula određene roditeljske obrasce i stilove koji u današnjem društvu prevladavaju. Zatim je istaknula ulogu roditelja naspram škole, naglašujući kako je bitno razlikovati odnos kao suradnju i odnos kao partnerstvo kada je u pitanju škola. Dublje analizirajući strukturu toga odnosa, prof. Mališa razjasnila je odnos roditelja i nastavnika kao prvih instanci suradnje u odgojno-obrazovnom sustavu te pojasnila tipove takvog partnerstva. Na kraju predavanja istaknula je važnost roditeljske uključenosti u rad škole, važnost suradnje s nastavnicima i njihove stalne formacije.

U daljnjem tijeku programa psihologinja u Katoličkoj osnovnoj školi u Požegi Ana Matković, upoznala je prisutne u predavanju na temu ”Uključenost roditelja u rad katoličkih škola” sa suvremenim shvaćanjem obitelji i odgoja, zatim što se podrazumijeva pod pojmom suradnja, što partnerstvo roditelja i škole. Pojasnila je kako roditeljska uključenost ide od školskog života djeteta, odnosno vremena provedenog u školi kao i izvan nje, a poseban naglasak stavila je na uključenost roditelja u katoličkoj školi. Otežavajući čimbenici roditeljske uključenosti u obrazovanje, naglasila je, nešto je s čime se stručne službe svakodnevno susreću. U svom predavanju pozvala je sudionike skupa da ocjene stav stručnih službi prema roditeljima, te koje su prednosti uključenosti roditelja u rad katoličke škole.

Središnji dio programa bila je sveta misa koju je u sveučilišnoj kapelici predvodio požeški biskup emeritus msgr. Antun Škvorčević, predsjednik Vijeća HBK za katolički odgoj i obrazovanje u zajedništvu sa svećenicima ravnateljima, duhovnicima i vjeroučiteljima.

U poslijepodnevnom dijelu programa, nakon zajedničke okrijepe, održane su dvije radionice: Roditeljski institut za odgoj i obrazovanje – RINO institut pripremio je radionicu kojom su prezentirali djelatnicima osnovnih škola kako se u OŠ Lotrščak i OŠ Ružičnjak ostvaruje suradnja roditelja sa školom, a na isti način ravnateljica Nadbiskupske klasične gimnazije u Zagrebu Ljuba Duvnjak upoznala je djelatnike srednjih škola s praksom rada i suradnjom škole s roditeljima. Stručni skup završio je zajedničkom molitvom u kapeli Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

Facebook
Twitter
LinkedIn